LAZERLE İDRAR KAÇIRMA TEDAVİSİ
İdrar kaçırma, kadınların sosyal ve cinsel yaşamlarını etkileyen son derece sık karşılaşılan önemli bir durumdur. Kadınlar bu tür sıkıntılarla karşılaştıklarında sıklıkla bu durumu saklarlar ve doktora gitmek istemezler.

mersin-lazerle-idrar-kacirma-tedavisi
İdrar kaçırmanın en sık sebepleri:
– İlerleyen yaşla birlikte bağ dokusunun zayıflaması
– Gebelik , çok sayıda doğum yapmış olmak
– İri bebek ve benzeri sebeplerle zor doğum
– Obezite , sigara kullanım öyküsü
– Şeker hastalığı ve sinirsel bir takım rahatsızlıklar
– Menapoz gibi durumlar ( kadınlık hormonu olan östrojen hormonunun azalması )
Temelde 2 çeşit idrar kaçırma sorunu ile karşılaşıyoruz;
Birincisi bizim stres inkontinans olarak isimlendirdiğimiz öksürmek,gülmek ,hapşırmak gibi karın içi basıncını arttıran durumlarda idrar kaçırma
İkincisi urge inkontinans, genelde kadınlık hormonu olan östrojenın yetersizliğine bağlı olarak en sık ileri yaşlarda gördüğümüz tuvalete yetişememe şeklinde olan idrar kaçırmadır.
Bu hastalara kegel egzersizleri gibi birtakım egzersizler ya da bazen ilaç tedavileri veriyouz.
Özellikle karın içi basıncı arttıran durumlarda gördüğümüz idrar kaçırmalarda cerrahi operasyon öneriyoruz .Bu operasyonlarda genellikle hemen sonuç alıyoruz.Ancak ameliyatlar anestezi gerektiriyor.Ameliyat sonrası hastalarda ağrı acı hissi olabiliyor.Hastanede 1 gün yatış gerektiriyor.İyileşme süreci 1 ayı bulabiliyor.
Günümüzde bu tür hastalara anestezi ve dikiş gerektirmeyen lazer tedavileri uyguluyoruz.İşlem süresi 20 dakikadır. Hastada iş güç kaybına sebep olmaz. Hastalar işlem sonrası hemen işlerine dönebilirler. Anestezi gerektirmez. Ağrısız acısız bir işlemdir. Etkisi 10 gün sonra başlar, 6 haftanın sonunda maksimum etki görülür.İlk bir hafta sulu akıntı görülebilir, normaldir.
Lazer,vagen en üst epitel tabakasını kalınlaştırır.Epitel altında bağ dokusunda kollajen oluşumunu ve kanlanmasını arttırır.Dolayısıyla işlem sonrası hastada vajinal dolgunluk hissi olur. Vajinal sıkılaşma, yenilenme ,canlanma görülür.Vajinal kuruluk ortadan kalkar .Sık enfeksiyon geçirenlerde enfeksiyonlara yatkınlık azalır.Cinsel hazda da artış görülür.Genelde tek seans yeterlidir.Bazen 6-8 hafta sonra ikinci seans gerekebilir.
Lazer tedavisi her iki tip idrar kaçırmada da son derece etkili , yüz güldürücü bir yöntemdir.

Visit Us On InstagramVisit Us On YoutubeCheck Our Feed