Hymenoplasti (Kızlık Zarı Onarımı)

Hymen (kızlık zarı) perine ile vajinayı ayıran, vajen girişinden 1 cm içerde bulunan mukoza katlantısıdır. Yüzyıllardır kadınların bekaretinin sembolü olarak bilinmiştir. Kapalı toplumlarda halen önemini korumaktadır. İlk cinsel ilişki esnasında yırtılabildiği gibi zorunlu olarak yapılan genital ameliyatlar ya da yaşanan kazalar sonrasında da kızlık zarı zarar görebilir. Kızlık zarının ortasında adet kanının ve vajinal akıntıların dışarı çıkmasını sağlayan açıklık bulunur. Kişiler arası yapısal farklılıklar nedeni ile kızlık zarı çeşitlilik gösterir. Bazen kızlık zarında delik bulunmaz. Bu şekilde gördüğümüz kapalı kızlık zarlarına (hymen imperforatus) jinekologlar tarafından basit bir cerrahi müdahale ile delik açılır. Bazı kızlık zarları çok kalın ve yüksek kenarlıdır. İlk gece ilişkide kanama fazla olur. Ya da ilişki esnasında yırtılan kısım damara denk gelebilir. Dikiş gerektirebilir. Bazılar ise çok ince şeffaf yapıda olup ilişkiye kanama olmadan müsade eder. Ya da yırtılan bölgede damar yoktur, kanama olmaz. Bu tip kızlık zarları esnek yapıdadır, ancak doğumla yırtılırlar.

mersin-kizlik-zari-dikimi

Hymenoplasti ise kızlık zarının onarımı işlemidir. Kalıcı ya da geçici olarak kızlık zarı onarılabilir. Kalıcı onarım herhangi bir zamanda yapılabilir. Geçici onarım ise ilişkiden en fazla 1 hafta önce yapılmalıdır. Kızlık zarının dikildiği anlaşılmaz. Ancak kadın doğum uzmanına muayene olunduğu takdirde anlaşılır.

Kızlık zarı onarımı genel ya da lokal anestezi altında yapılabilir. İşlem en fazla 30 dakika sürer. İşlem sonrası hastaya antibiyotik verilmelidir. Enfeksiyondan korunmak için genital bölge hijyenine önem verilmelidir. Kalıcı onarımda dikişlerin enfeksiyona bağlı tutmaması ya da kabızlık, ağır kaldırma gibi durumlarda açılması görülebilir. Bu nedenle evliliğe yakın 3-5 gün öncesinde son kez mutlaka muayene edilip kontrol edilmelidir.

Kızlık zarı yırtılması durumunda kişiler sosyal bir suç işlediklerini düşünürler, üzüntü duyarlar, sosyal ortamda yeniden ilişki kurup evlenmede zorlanırlar. Kızlık zarı onarımında amaç kendine olan bu özgüven kaybını ve kaygıları ortadan kaldırmaktır. Kızlık zarı onarımı günümüzün gerçeğidir. Yapılıp yapılmaması gerektiği halen tartışma konusudur.

Önerilen makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Visit Us On InstagramVisit Us On YoutubeCheck Our Feed